Header Image

Charlotte "glitzy" Josefsson

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

lördag träning

Publicerad,

Det blev ingen träning igår, jag hann faktiskt inte, telefonen ringde och sen kom carro. Så jag tränade idag istället. Det blev 9 set treiceps och bröst hade jag ingen lust att träna så jag körde bara 5 set i peckdecken för att underhålla muskeln mest. Kondition, vad är det?



Nu sitter jag och smuttar på en gainomax efter passet för att fylla på med energi i kroppen. Jag åt en stadig lunch i form av en fettig lasagne :) en timme innan passet ungefär. Tror kanske det blir sushi till middag.

I dag ska jag skriva lite om hur viktigt det är att äta efter ett träningspass:
Träningen, både styrketräning och förbränningsträning, är egentligen nedbrytande för kroppen. Dina muskler utsätts för stora påfrestningar, och näringsdepåerna bryts ner och används. Därför är dina muskler mycket måna om att ta upp näring för att kunna byggas upp igen direkt efter träningen. Äter du inte på flera timmar efter passet kommer dina muskler istället att börja brytas ner, och delvis omvandlas till blodsocker.

Det finns en myt om att det är bra att inte äta direkt efter träningen om man vill maximera fettförbränningen. Det skulle bero på att glykogendepåerna minskat så kraftigt under träningen att inga andra depåer än kroppsfettet skulle kunna användas. Det inte riktigt sant, då musklerna också kan användas som bränsle.  Om det sker kommer du att tappa muskelmassa och din förbränning kommer att sjunka. 

Dessutom är det ett gyllene tillfälle att äta sig mätt efter passet eftersom näringen kommer att gå direkt ut till musklerna och ytterst lite hamnar i fettväven. Du kan därför med fördel äta dagens största måltid direkt efter träningen. Musklernas särskilt höga förmåga att ta upp näring finns kvar ca 90 minuter efter avslutat pass, vilket gör det till den maximala tid som bör förlöpa mellan träning och måltid.

20 Kommentarer

  1. Dricker du någon shaker före eller efter träning för att få energi?

  2. josefin: nej det gör jag inte. men om det var länge sen jag åt så äter jag något, typ en bar eller bananer

  3. måste bli bättre på att äta efter träningen känner jag :p

  4. jag måste också börja träna, jag äter så fruktansvärt mycket godis… funkar gainomax mot ”sötsug” tro? ha en trevlig helg 😀

  5. Jag fattar inte hur du lyckas ha den kroppen du har och träna så lite som du gör :s

  6. Är det nödvändigt att dricka Gainomax efter ett kort och inte särskilt intensivt pass? Är inte sådan dryck avsedd för typ elitidrottare? /Emma

  7. Ã…h, du har så fint hår 🙂 superfint klippt.. jag vill också

  8. elise: om du äter regelbundet så blodsockret håller sig på en jämn nivå slipper du sötsuget

  9. isadora: tack :)emma: nej gainomax är till för alla, det är ju innehållet man vill åt, elitidrottare eller inte. jag tycker alltid man ska äta efter ett pass. många gör ju det felet och äter för lite när man tränar och därmed dåligt resultat

  10. magda: tycker du jag tränar lite? det kan jag inte hålla med om

  11. Okej, så du försöker att tajma in träningen i mellan måltiderna?För det är ju viktigt att äta både innan och efter träningen.

  12. josefin: ja precis 😉

  13. Aha… Fan jag som är så dålig på att planera ;)Jag är jätte dålig på att äta efter passet. Det kan ta 1 eller ibland till och med 2 timmar innan jag äter efter ett pass. Därför tror jag att jag ska börja med shaker igen. Men det finns ju så många olika och välja på. Något du vet är bra och funkar?

  14. Aha… Fan jag som är så dålig på att planera ;)Jag är jätte dålig på att äta efter passet. Det kan ta 1 eller ibland till och med 2 timmar innan jag äter efter ett pass. Därför tror jag att jag ska börja med shaker igen. Men det finns ju så många olika och välja på. Något du vet är bra och funkar?

  15. josefin: jag älskar reflexs produkter, smakar jättebra. finns på gymgrossisten.se

  16. WOW! dine muskler, dom vil jag ha!That’s fashion!

  17. Wicked site. Keep up the excellent and creative work.

  18. Hello! If you want exchange links with my website, contact me please. I can install your link

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *