Header Image

Charlotte "glitzy" Josefsson

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Väldigt god pecannötpaj

Publicerad,

Bild: snodd från google

I lördags blev jag bjuden på en sån god paj. Efterfrågade receptet och har nu slängt ihop en egen. Ni MÃ…STE testa. VARNING: kaloribomb så det heter duga. Den är ganska söt så en liten bit räcker.

Pajskal:
100 g smör
2½ dl vetemjöl
2 msk strösocker
½ tsk bakpulver

Smält margarinet, blanda mjöl, socker och bakpulver. Häll i margarinet (får ej vara hett) och knåda ihop allt. Klä pajformen med degen.

Fyllning:
2 dl farinsocker
2 dl mörk sirap
200 g choklad
5 msk smör
3 ägg
4 dl kokosflingor
2½ dl pekannötter
2 dl vispgrädde
1 msk bourbon

Gräddas på 175 grader i ca 50 min, klar när kärnan fortfarande är lite fuktig.

Smält sockret och sirapen i en kastrull, bryt sönder och rör ner blockchokladen och smöret. Rör tills allt har smält.
Rör (med träslev) ner äggen ett i sänder. Tillsätt kokosflingorna och de grovhackade pekannötterna. Häll i i pajskalet och grädda i ugnen!

Grädden och bourbon är till för serveringen, så bara att vispa ihop men går lika bra att äta utan grädde eller tillsammans med vaniljglass.

1 Kommentar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *